Viime viikolla uutisoitiin LAUTP:n nuorten lupausten Luka Puhakaisen ja Aapo Ruohion siirroista liigajoukkue FC KTP:hen.
LAUTP:n uutisten toimitus tavoitti valmennuspäällikkö Jyri Puhakaisen ja kysyi siirtojen taustoja.
LAUTP:n valmennuspäällikkö Jyri Puhakainen kommentoi Lukan ja Aapon siirtoa seuraavasti:
"Ensinnäkin isot onnittelut Aapolle ja Lukalle sopimuksesta FC KTP:hen."
Kävimme FC KTP:n urheilutoimen johtajan Niko Ikävalkon ja pelaajien kanssa perusteellisen keskustelun Lukan ja Aapon pelaajakehityksen seuraavista askeleista.
FC KTP:n halu saada pojat riveihinsä, poikia koskeva kehityssuunnitelma, harjoittelu KTP:n liigajoukkueessa ja mahdollisuus kamppailla jo tulevalla kaudella Veikkausliigassa peliajasta, vakuuttivat kaikki osapuolet."
"KTP tarjoaa Lukalle ja Aapolle hienon ympäristön kokeilla siipiään jalkapallossa
Kotka on lisäksi perinteinen, hieno ja jalkapalloa hengittävä jalkapallokaupunki, joten siirto KTP:hen ja Kotkaan on kaikkiaan erinomainen askel poikien kannalta."
"Olen sekä henkilökohtaisesti että seuran puolesta todella onnellinen, että pieninä junnuina LAUTP:ssa aloittaneet Luka ja Aapo voivat ottaa seuraavan askeleen pelaajaurallaan."
"Olen vakuuttunut siitä, että Lukan ja Aapon siirtyminen nostaa entisestään intoa LAUTP:n ja koko Etelä-Karjalan junioreiden keskuudessa sekä siivittää uskoa siihen, että täältäkin voi ponnistaa futiksessa eteenpäin."
"Seuran näkökulmasta tällaiset uutiset antavat kaikille seuratoimijoille lisäpotkua ja uutta energiaa."
29.04.2025 10.30 | Ruslan Haapalainen U15 maajoukkueessa Eerikkilän turnauksessa |
23.04.2025 09.02 | T10-T7 AVOIMET TUTUSTUMISTREENIT |
09.04.2025 20.45 | LAUTP:n perinteinen Jalkapallokoulu tulee taas! |
09.04.2025 20.30 | LAUTP:n kesän päiväharkkojen ilmoittautuminen 10-15v pojille ja tytöille on avattu |
09.04.2025 20.29 | LAUTP UUSI T10-T7 |
29.03.2025 08.39 | LAUTP-kasvatti Emmi Sopasen pelaajapolku jatkuu Ilveksessä |